AAB01GA0612-170-01
AAB01GA0612-170-01
Extreme Racing Shox
logo Extreme Racing Shox
Ridewill srl
SUPER OFFERTA -23% until the 21/05/2026
Extreme Racing Shox  MTB fork 29'' Era V2.1 170mm
MTB fork 29'' Era V2.1 170mm - image
Code: AAB01GA0612-170-01 |
Size Guide
In stock. Delivery in 24 hours
Shipping costs (UNITED KINGDOM): 29.90
Expected arrived: 18/05/2026
Super Offer valid until  21/05/2026
Description
Reviews
Contact us
Size:
1-1/8 - 1.50
Wheel:
29
Material:
Aluminum
Colour:
Black
Brakes:
Disc
Hub:
TA15/110
Excursion (mm):
170
Features:
New Era V2.1 Features and Updates
New DU guide bushes
36 mm stanchions
New crown design: forged in AL 7050 T6 to significantly increase rigidity.
High volume cartridge with Ø22 mm piston, engineered circuit to separate oil flow in rebound and bump
Unique HDRV compression valve system with piston Ø24 mm
IFP reservoir with Ø24 mm piston
15QR dropout compatible with Boost Torque Cap® (15×110 mm)